svētdiena, 2017. gada 12. marts

Kredītlīnija vai kredītkarte – kas labāks un kuru izvēlēties?

Nereti patērētāji nonāk situācijā, kad tiem ir nepieciešami papildus līdzekļi, lai veiktu kādu nepieciešamu pirkumu vai samaksātu par kādu pakalpojumu. Mūsdienās ir pieejami dažādi ārējā finansējuma veidi, kurus izmantot šādās situācijās – ātraiskredīts, patēriņa kredīts, kā arī kredītlīnija vai kredītkarte. Ātrie un patēriņa kredīti parasti ir paredzēti kādu konkrētu un zināmu mērķu finansēšanai, savukārt kredītlīnija un kredītkarte dod iespēju patērētājam būt pārliecinātam par iespēju tikt galā ar negaidītiem tēriņiem uzreiz, jo līdzekļi ir pieejami jebkurā laikā un jebkuram mērķim.Kredītlīnija un kredītkarte ir līdzīgi aizdevuma veidi, tomēr to starpā pastāv arī būtiskas atšķirības.

Svarīgākais par kredītkarti


Kredītkartes pārsvarā piedāvā bankas, tomēr šobrīd Latvijā ir arī nebanku kreditori, kas ir uzsākuši kredītkaršu izsniegšanu, tādēļ izvēles iespējas ir gana plašas. Būtiskākie aspekti par kredītkartēm ir:
 • Tām var viegli pieteikties – gan bankā, gan pie nebanku kreditora, aizpildot pieteikuma anketu;
 • Tām parasti ir lielākas procentu likmes nekā kredītlīnijām;
 • No kredītkartēm ir iespējams izņemt skaidru naudu, tomēr tas ir maksas pakalpojums;
 • Skaidras naudas izņemšana parasti ir limitēta līdz 20% no kopējās kredīta limita summas;
 • Kredīta limits kredītkartēm ir mazāks nekā kredītlīnijai;
 • Tām ir piesaistīta bonusu sistēma par katru veikto pirkumu;
 • Tās varētu būt drošākas pirkumiem internetā, jo kredītkartes nav piesaistītas konkrētam bankas kontam.

Kredītlīnija

Arī kredītlīnija šobrīd ir gan banku, gan arī nebanku sektora kreditoru piedāvāto pakalpojumu klāstā.Būtiskākās atšķirības abu aizdevēju vidū ir maksimālā kredīta limita summas, kuras bankās ir lielākas, kā arī procentu likmes, kuras pie nebanku kreditoriem mēdz būt lielākas. Būtiskākie aspekti par kredītlīniju ir:
 • Tai ir lielāka kredīta limita summa nekā kredītkartēm – bankas kredītlīniju piedāvā līdz pat 10 000 eiro, bet nebanku kreditori – līdz 3000 eiro;
 • Tām ir mazākas procentu likmes;
 • Procentu maksājumi ir jāmaksā tikai par izmantoto aizdevuma daļu;
 • Kredītlīnija var tikt izņemta 100% apmērā skaidrā naudā bez papildus maksas.

Kā redzams, abiem aizdevumu veidiem ir savi plusi un mīnusi, tādēļ katram būtu jāizvērtē, kurš aizdevuma veids būt piemērotākais tā finansiālajai situācijai. Kredītkartes var būt noderīgas tiem, kas veic dažādus pirkumus, jo par tiem nāk bonusi, savukārt kredītlīnija būs piemērotāka tiem patērētājiem, kam ir svārstīga alga, jo nepieciešamie līdzekļi būs pieejami tajā mēnesī, kad alga būs mazāka, kā arī tiem, kam nepieciešams biežāk norēķināties skaidrā naudā.

Kredītlīnija un kredītkarte – aizdevums tikai nepieciešamības gadījumā

Lai gan abi aizdevuma veidi rada drošības sajūtu un ļauj tikt galā ar neparedzētiem izdevumiem, tos nevajadzētu uztvert vieglprātīgi, jo tās jebkurā gadījumā ir kredītsaistības, kuras konkrētā brīdī būs jānosedz. Aizņemieties atbildīgi!